Top

Ocal Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka


Kochani!

Od ponad 20 lat z nieprzerwanym entuzjazmem działamy na rzecz dzieci, młodzieży i dorosłych - dbamy o rozwój ich osobowości i rozbudzamy kreatywne myślenie poprzez sztukę. Robimy wszystko, żeby przygotować nawet najmłodsze pociechy do aktywnego uczestnictwa w kulturze i umożliwić do niej dostęp.

Prowadzimy warsztaty ze wszystkich dziedzin sztuki: teatru, muzyki, plastyki. Prowadzimy zajęcia ruchowe, warsztaty rodzinne, zajęcia grupowe i indywidualne - już od 1. miesiąca życia. Pomagamy zarówno starszym, jak i najmłodszym odkryć ten rodzaj sztuki, który jest im najbliższy i rozwijać swoje talenty w tym obszarze.

Zapewniamy też profesjonalne zaplecze techniczne: wyposażone sale dydaktyczne, dekoracje, rekwizyty, pełnowymiarowa scena z garderobami, reflektorami i sprzętem elektroakustycznym oraz czuwająca nad wszystkim kadra zapalonych mentorów. W naszej siedzibie przy Kuźniczej działał wcześniej Teatr Kalambur i K2, a na scenie występowali m.in. Anna German, Ewa Dałkowska, Pola Raksa, Edward Lubaszenko czy Cezary Żak. Z całych sił staramy się kontynuować teatralne tradycje na scenie, którą odziedziczyliśmy.

Dzieci, które ze względu na skromny domowy budżet nie mogą pozwolić sobie na wizytę w naszym teatrze, od kilku lat otrzymują wsparcie - ponad 1200 bezpłatnych biletów, ofiarowanych przez Darczyńców akcji "Ufunduj dziecku bilet". Prowadzimy warsztaty dla dzieci z trudnościami szkolnymi, dzieci z rodzin wielodzietnych oraz tych, które objęte są opieką MOPS. Działamy także dla świetlic środowiskowych i ośrodków socjoterapii.

Sam rok 2019 był dla nas wspaniały - w cotygodniowych warsztatach regularnie uczyło się i bawiło ok. 300 dzieci: maluchów, przedszkolaków, i uczniów, razem z dorosłymi. Dzięki zapałowi i determinacji stworzyliśmy niesamowitą przestrzeń, która integrowała wszystkich - również dzieci z niepełnosprawnościami oraz te z mniej zamożnych rodzin. Zorganizowaliśmy blisko 130 spektakli, a nasz teatr odwiedziło ponad 9000 gości - przedszkolaków, uczniów, rodziców i nauczycieli.
Niestety - plany na rok 2020 pokrzyżowała nam pandemia COVID-19. Choć staraliśmy się działać w możliwie sprawny sposób, kilkumiesięczny lockdown i związany z nim brak dochodów mocno nadwyrężył nasz budżet. W czasach pandemii również nasze miasto - Wrocław zostało zobowiązane do obniżenia wydatków, jesteśmy jedną z instytucji, którą ta redukcja dotknęła. Przez okres kwarantanny otrzymaliśmy dziesiątki telefonów od zmartwionych rodziców i wychowawców. Pytali, czy wznowimy działalność i jakie są nasze plany na kolejne miesiące i z łatwością wychwytywali w naszym głosie niepewność. Pytali, co mogą powiedzieć swoim pociechom, których niemy żal sami słyszeliśmy przez słuchawkę…

Boimy się, że kiedy sytuacja związana z pandemią wróci do normy dzieci nie będą miały do czego wrócić, ponieważ nasze Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka będzie zmuszone zakończyć swoją działalność. Dlatego dziś prosimy Was o pomoc, ponieważ przekonaliśmy się, jak bardzo zarówno maluchy i młodzież tęskniły za spotkaniami w naszej siedzibie. Mamy nadzieję, że dzięki Waszemu wsparciu po raz kolejny swoją siłę pokaże nasze motto: Radość tworzenia z radością dzielenia. Towarzyszy nam już ponad 20 lat i wielokrotnie udowadniało swoją słuszność. Wierzymy, że tak będzie i teraz :)

Jak możesz nam pomóc?

·        Wesprzyj działanie Centrum darowizną
·        Udostępnij informację o zbiórce, użyj #OcalCentrumTwórczości
·        Dołącz do Grupy na Faceoboku Licytacje Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka
·        Zapisz się na zajęcia
 

Chcemy nadal działać na rzecz dzieci edukacji kulturalnej. Dzięki zebranym środkom będziemy mogli nadal:

·        prowadzić warsztaty artystyczne dla dzieci już od 1 miesiąca życia, dla młodzieży i dorosłych
·        poprowadzić warsztaty artystyczne dla klas szkolnych i tym sposobem docierać z edukacją kulturalną do każdego dziecka
·        prowadzić teatr dla dzieci
·        organizować warsztaty artystyczne dla dzieci, które maja utrudniony dostęp do kultury
·        prowadzić projekty edukacyjne, które uzupełniają edukację szkolną

 

Nasze dotychczasowe działania:

·      Przekazaliśmy petycję Prezydentowi Wrocławia Czytaj więcej
·      Złożyliśmy ofertę na działalność Wrocławskiego Centrum Twórczości Dziecka i Ach! Teatru w ramach konkursów ogłoszenych przez Gminę Wrocław na działalność kulturalną.
·      Równocześnie ubiegamy się o środki dla Ach! Teatru z Ministestwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Czekamy na rozpatrzenie naszych wniosków. Na działalność Ach! Teatru uzyskalismy rekomdenację Komisji Kultury i Współpracy z Zagranicą działającej przy Radzie Miasta Wrocławia.